Strony

piątek, 5 lipca 2013

Rasy chomików :)



Hejka : )


 Napiszę dzisiaj o rasach chomików, o ich trybach życia oraz o rozrodzie.

 

Rasy chomików:

 

Chomik Syryjski

Wygląd:

 

Chomik osiąga długość 15 – 18 cm i wagę 100 – 170 g. Ogon osiąga rozmiary 10 – 15 mm. Nogi ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów. Łapy są nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się. Chomiki posiadają krótkie nieowłosione ogony, swym kształtem zbliżone do ogona niedźwiedzia. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu.Istnieje bardzo dużo odmian barwnych chomika syryjskiego: złota, zbliżona do naturalnej, beżowa, kremowa, biała, popielata, srebrna oraz srokata. Zdarzają się też chomiki albinotyczne, o białej sierści i czerwonych oczach. Bardzo poszukiwanymi odmianami są chomiki angorskie tzn. o długich, jedwabistych włosach.


 

Tryb Życia:


 Każdy chomik niestety aktywny jest nocą. W dzień natomiast smacznie sobie śpi .Chomik syryjski prowadzi bardzo aktywny tryb życia wiec żeby chomik miał do tego możliwość zakupmy mu dużą klatkę. Jeżeli nie mamy wystarczająco funduszy na zakup dużej klatki wypuśćmy oswojonego już chomika na 10-15 min aby pobiegał sobie po pokoju . Oczywiście nie spuszczamy go z oczu !! 

 

Rozród: 

   Ruja u samicy chomika syryjskiego powtarza się regularnie co 3 – 6 dni. Zaloty chomików przypominają walkę. Zwierzęta ścigają się i szamocą, w końcu zaczynają się obwąchiwać i lizać nawzajem, po czym dochodzi do kopulacji. W krótkim czasie dochodzi do następnych zbliżeń, aż do momentu, gdy popęd samicy osłabnie i przegoni ona samca.Ciąża trwa 16-20 dni, a w miocie jest 3-12 młodych, chociaż są mioty liczące nawet 14 osesków. Poród ze względu na młode jest łagodny i nie musimy  w jakikolwiek sposób pomagać matce.




Chomik Dżungarski

Wygląd:

 Chomiki dżungarskie są szare i mają czarny pasek na grzbiecie. Samica ma długość 7 cm, a samiec 10cm. U dżungarek są nie widoczne łapki i mają krótkie ogonki.
 Kolor sierści zmienia się w zależności od pory roku. Latem jest szara na grzbiecie, na brzuchu biała. Po bokach ciała mogą występować białe plamy. Natomiast w zimie futro na grzbiecie przybiera barwę o wiele jaśniejsze, u osobników trzymanych w niskiej temperaturze prawie białe.

Tryb Życia:
Chomiki dżungarskie są przyjazne i towarzyskie.
 Można trzymać razem 2 chomiki tej samej płci, ale należy pamiętać żeby były to chomiki z tego samego miotu i nigdy wcześniej nie rozdzielane. Przez cały czas muszą czuć zapach towarzysza. Zapach ten ulatnia się w przeciągu kilku godzin. Nawet po ucieczce z klatki chomiki potem mogą się nie poznać i być agresywne.

Rozród:
U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch.
Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami. Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiągają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja występuje w od stepach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomików może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.

  
Chomik  Roborowski 
 

Wygląd:

 Chomiki Roborowskiego mają futerko barwy piaskowej lub rdzawej, ponieważ pochodzą z obszarów pustynnych. Brzuszek jest zawsze jaśniejszy. Chomik ten nie posiada pręgi na grzbiecie, jego charakterystyczną cechą są białe plamki nad oczkami (przyjrzyjcie się na zdjęciach zamieszczonych poniżej). Ogonek jest malutki, czasem niewidoczny. Długość ciała wynosi zaledwie 5-6cm, czyli wygląda jak 2-tygodniowy chomik syryjski.

Tryb Życia:
   Chomika Roborowskiego bardzo trudno oswoić. Jest płochliwy i nerwowy, nie za bardzo lubi być głaskany, i my również nie powinniśmy zbyt często brać go na ręce ze względu na kruchą budowę ciałka. Jednak obserwowanie jego wybryków w klatce sprawia mu radość. Posiada duży temperament, potrafi niezwykle szybko biegać. Roborka można trzymać albo w terrarium, albo w klatce z małymi odstępami między prętami. Często wydaje nam się, że na pewno nie ucieknie, ale chomiczki są bardzo puszyste i niektóre z łatwością potrafią się wymsknąć z klatki, dlatego musimy być bardzo ostrożni! Chomik Roborowskiego zachowaniem i zwyczajami nie odbiega zbytnio od pozostałych gatunków chomików. W odróżnieniu do nich nie kopie rozbudowanego systemu nor. Zazwyczaj wykopuje wąski otwór w wydmie, o długości 50 do 150 cm, a zaraz za nim wygrzebuje sobie sypialnię, spełnia ona także rolę spiżarni. Otwór ten ulega dosyć szybkiemu zasypaniu przez piasek. Często korzystają z nor wcześniej już przez kogoś wykopanych. Ponieważ zimy w regionie występowania są dosyć ciężkie, chomiki te uodporniły się na niskie temperatury. Bardzo źle znoszą natomiast przegrzanie. Jest zwierzęciem nocnym, najaktywniejszy jest późnym wieczorem, w nocy oraz we wczesnych godzinach porannych. Pomimo tego, że jest on bardzo żywiołowym zwierzęciem, nie wspina się zbyt często, większość czasu spędzają na podłożu. Jest zwierzęciem przyjaznym człowiekowi i rzadko gryzie. Nie pozwala się zbyt często podnosić, ponieważ jest on bardzo ruchliwy, a na rękach ma ograniczoną możliwość ruchu. Są wspaniałymi okazami do oglądania, natomiast nie nadają się do przytulania i głaskania. 

Rozród: 
   W warunkach naturalnych chomiki Roborowskiego rozmnażają się od kwietnia do września. W hodowli rozmnażają się do 7 razy w ciągu roku. Ciąża trwa przeciętnie 19 do 22 dni. Po tym okresie rodzi się około siedem młodych, ważących 1-2g. Odstęp pomiędzy kolejnymi porodami może wynosić nawet mniej niż 30 dni. Młode w 5 lub 6 dniu życia słyszą, w 13 dniu otwierają oczy a po 14 do 24 dniach są już dojrzałe płciowo. Płeć rozróżnia się, tak jak w przypadku innych chomików, na podstawie odstępu pomiędzy odbytem a otworem płciowym. U dorosłych samców widoczna jest także moszna. Samiec razem z samicą opiekuje się młodymi, dlatego nie powinno się go oddzielać od samicy po porodzie. 

Chomik Chiński
 

Wygląd:

 Chomik chiński ma wiele cech wspólnych z chomikiem syryjskim. Cała sylwetka oraz sposób poruszania się są u obu kuzynów bardzo podobne. Chomik chiński dochodzi do 11 cm długości, jest więc prawie o połowę mniejszy od chomika syryjskiego i waży 38-46 g. Posiada długą czarną pręgę, biegnącą wzdłuż grzbietu. Ciało chomika chińskiego, w przeciwieństwie do innych chomików karłowatych, jest walcowate. Jak każdy chomik ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów łapy. Przednie mają 4 wykształcone palce i zredukowany kciuk, tylne mają 5 palców. Łapy są nieowłosione. Chomik ten ma najdłuższy ogon ze wszystkich chomików, który pomaga zwierzęciu we wspinaniu się. Ogon jest również nieowłosiony. U chomików karłowatych gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha. Chomiki mają duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych nocą, choć chomik chiński bywa aktywny także w godzinach dziennych. Chomiki mają dobrze wykształcony słuch i węch co rekompensuje słabszy wzrok.

Tryb Życia:
 Chiński chomik pręgowany przystosowuje się łatwo do otoczenia i oswaja, a jego zaletą jest to, ze bywa aktywny w godzinach dziennych. Jednak ze względu na kruchość budowy i małe rozmiary może łatwo doznać obrażeń podczas nieostrożnego obchodzenia się z nim. Nadaje się więc bardziej dla osób, mających duże wyczucie w obchodzeniu się z małymi zwierzętami. Chomik ten potrafi się wspinać i bezpiecznie schodzić na dół z pewnej wysokości. Ryzyko, że spadnie ze stołu lub z dłoni opiekuna, jest mniejsze niż w przypadku innych chomików karłowatych.Chomiki Chińskie prowadzą na wolności typowo naziemny tryb życia, nie mają więc wyczucia wysokości.
  
Rozród:
 U chomików karłowatych ruja nie odbywa się zbyt wyraźnie. Powtarza się ona cyklicznie co 4–6 dni. Przeciętna wielkość miotu: 4–7. Zaloty chomików karłowatych mają podobny przebieg jak u chomików syryjskich, lecz trwają krócej. Długość ciąży wynosi 20–22 dni. Młode rodzą się ślepe, głuche i nagie. Rozwój młodych przebiega bardzo podobnie jak u chomika syryjskiego. Chomiki karłowate rosną do końca życia. Chomik chiński osiąga wiek 2–3 lat.

Chomik Turecki



Wygląd: 

 Chomik turecki zaliczany jest do chomików średnich. Jest on niewiele większy od chomika syryjskiego bo osiąga od 15 do 18 cm długości. Jego ogon jest niewielki, ma długość przeciętnie 1-2 cm, a dorosły osobnik waży do 230 gramów. Również z wyglądu zewnętrznego przypomina swojego dosyć bliskiego krewniaka. Najczęściej spotykane okazy mają ubarwienie jasnobrązowe na grzbiecie. Posiadają biały brzuszek oraz czarne pasy na szyi. Na obrzeżach brzucha widoczne ciemniejsze futro. Chomik turecki ma czarne oczy oraz duże uszy. Posiada duże torby policzkowe. Jest zwierzęciem kopiącym nory w ziemi, w naturze nie potrzebuje bieżącej wody. Natomiast w niewoli musi mieć dostarczoną świeżą wodę. Gryzoń ten porusza się wolniej niż chomik syryjski. Jest zwierzęciem nocnym podobnie jak większość Mesocricetus. Przeciętnie przeżywa do około trzech lat, choć spotykano starsze osobniki. Przeciętnie po dwóch latach przestaje dbać o futro i przybiera niechlujny wygląd.

Tryb Życia:
Jest chomikiem dosyć agresywnym, co nie zjednuje mu wielu zwolenników. Zachowuje się bardzo skrycie, nie wychodzi na światło dzienne. W niewoli przy świetle chowa się natychmiast do nory. W warunkach naturalnych wychodzi z rozgałęzionej, zawierającej wiele pomieszczeń nory tylko wtedy, gdy zapada zmrok.

Rozród: 
 Chomiki tureckie rozmnażają się w dwóch okresach godowych: wiosennym i jesiennym. Samica ma ruję tylko wtedy, gdy długość dnia przekracza 15 godzin. W warunkach naturalnych, gdy zapadają w sen zimowy ich populacja nie powiększa się. W pary łączą się najczęściej w maju. Chomiki tureckie są najbardziej płodne w wieku jednego roku. Najmłodsza matka w dniu porodu miała 50 dni. Przeciętnie w wieku 7-8 tygodni samice są już dojrzałe płciowo i zdolne do rozrodu. Samce dojrzewają znacznie później, bo w wieku pięciu miesięcy. Ciąża trwa przeciętnie 14-15 dni, po której rodzi się aż do 13 chomików. Samica sama wychowuje młode, natomiast samiec się nimi nie interesuje. Młode usamodzielniają się mając trzy tygodnie.

Chomik Europejski


Wygląd:


 Ten duży chomik osiąga wielkość od 20 do 34 cm. Jego bezwłosy ogon ma około 4-5 cm. Samce są nieco większe od samic, ważą do 700 g. obie płcie posiadają krótkie kończyny i duże torby policzkowe. Najczęstszym ubarwieniem jest żółto-brązowe na grzbiecie i ciemniejsze, niemal czarne na brzuchu. Łapy i koniec nosa są białe, po bokach i za uszami znajdują się żółtawe plamy. Okolice pyska i oczu mają zabarwienie czerwono-brązowe. Znane są też mutacje czarne i bardzo jasne.

Tryb Życia:
   Chomik europejski prowadzi nocny tryb życia. Żyje w głębokich, wykopanych przez siebie norach. Latem nory nie są zbyt głębokie, sięgają do 60 cm w głąb ziemi, natomiast zimą nawet do dwóch metrów. Nory te składają się z gniazda, komory służącej jako spichlerz oraz kilku ślepych odnóg – toalet. Tunele mogą ciągnąc się nawet do 10 metrów pod powierzchnią ziemi. Posiadają liczne pionowe i ukośne wyjścia. Nory są stałym lub tymczasowym schronieniem chomików.
Dzięki rozciągliwym torbom policzkowym chomik europejski jest w stanie zmagazynować w swojej norze nawet do 60 kg zboża. Z takimi zapasami niestraszna mu żadna zima. W październiku lub listopadzie, gdy chomik uzbiera odpowiednią ilość zapasów, zamyka wejścia do swojej nory i zapada w sen zimowy. Nie jest to jednak głęboka hibernacja – gryzoń od czasu do czasu budzi się i korzysta z zapasów lub toalety, zdarza mu się też wychodzić na powierzchnię.
Chomiki europejskie są samotnikami, poza okresem lęgowym nie tolerują zwłaszcza osobników przeciwnej płci. Są to zwierzęta waleczne, bardzo terytorialne, o swój „rejon” potrafią zaciekle walczyć nie tylko z innymi chomikami, ale nawet psami czy kotami. Podczas konfrontacji stają na tylnych łapach, nadymają policzki i wydają ostrzegawcze szczeknięcia. Potrafią tez zaatakować, a ich główną bronią są duże i mocne siekacze. 

Rozród:
Na wiosnę samce i samice łączą się na krótko pary w celach prokreacyjnych. Na czas ciąży (trwającej około 20 dni) samiec pozostaje przy samicy, ale tuż po porodzie zostawia ją samą z młodymi. W jednym miocie znajduje się od 4 do 12 małych chomiczków. Po niespełna miesiącu młode są w pełni samodzielnymi gryzoniami. Po trzech miesiącach od urodzenia młode są gotowe do rozrodu.

Niestety  nie udało mi się znaleźć więcej informacji na temat wszystkich ras chomików, ale jutro na pewno poszperam w internecie i pokażę wam wszystkie rasy chomików. Do zobaczenia :))

1 komentarz:

  1. czy wiesz jak rozpoznać chomika albinosa? Czy tylko białe futro i czerwone oczy świadczą o tym że chomik jest albinosem???

    OdpowiedzUsuń