poniedziałek, 22 lipca 2013

Branie chomika na ręce..

Hej...
Jak już zauważyliście tytuł posta to już wiecie o czym dzisiaj napiszę..  Tak, o braniu chomika na rece..
Nie można się z tym śpieszyć.
Chomik musi się przyzwyczaić najpierw dla klatki i właściciela. Klatka będzie zaakceptowana przez chomika, musi przesiąknąć jego zapachem. Gdy chomik już przyzwyczai się do klatki, dopiero wtedy możemy go oswajać ze swoim głosem i zapachem rąk. Ręka, która nagle pojawia się nad zwierzątkiem wzbudza w nim strach, więc twoje ruchy powinny być wolne i delikatne. Chomik pozwoli brać się na ręce dopiero wtedy, gdy przywyknie do nowego otoczenia i zaufa właścicielowi.

Jak podnosić chomika, otóż zaraz wam to wytłumaczę:
Gdy chcemy podnieść chomika, powinniśmy użyć obydwu rąk. Delikatnie chwytamy zwierzątko i podnosimy chomika do góry zabezpieczając go drugą ręką. Naszego ulubieńca możemy podnosić również dłońmi złożonymi w „łódeczkę” by następnie przenieść go do jednej dłoni tak, by drugą ochraniać malucha. Chomiki mają bardzo luźną skórę i ucieczka z ludzkich rąk nie stanowi dla nich większego problemu. Chomika, który nie jest przyzwyczajony do ludzkich rąk, powinniśmy chwytać tak, aby był zwrócony pyszczkiem do nadgarstka opiekuna. Pozwoli to uniknąć bolesnych uszczypnięć w palce.


Co zrobić gdy chomik jest płochliwy?:
Jedną z technik łapania chomika jest tzw. „sposób na puszkę”. Technika jest szczególnie przydatna, gdy chomik nie ufa nowym właścicielom i nie sposób go schwytać. W takim przypadku należy położyć w klatce pustą puszkę, a ciekawy z natury chomik wejdzie do jej wnętrza. Jeżeli zwierzątko wsadzi do puszki jedynie pyszczek, możemy pomóc mu wejść do środka, lekko popychając je ręką. Gdy zakryjemy wejście do puszki, nieufny chomik nie będzie mógł uciec.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz