wtorek, 23 lipca 2013

Chomicza hodowla

Hej..
Dzisiaj o hodowli chomików. przede wszystkim trzeba mieć 18 lat i jeśli się już na to zdecyduje jest taka potrzeba, aby mieć już przygotowane klatki oddzielające samca od samicy. Gdy tego nie zrobimy nie będziemy mięli pewności czy samiec nie zaatakuje młode. To wielka odpowiedzialność, ponieważ może się tak stać, że samica urodzi od 6 do 12 młodych.

Samiec a samica?

Samiec chomika syryjskiego i chińskiego ma po obu stronach odbytu wyraźnie widoczne jąderka. Poza tym u samca odstęp miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy niż u samicy. U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków - samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch.
Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami. Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiągają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja występuje w odstępach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomików może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.
Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to co zrobić z dorosłym potomstwem.   


Co zrobić, gdy decydujemy się na hodowlę?

Przede wszystkim zachować spokój. Samice są gotowe do pokrycia co 5 do 6 dni. Jeżeli nie są w rui, to gryzą po prostu samca. W takim wypadku, trzeba samca jak najszybciej usunąć z klatki. Najkorzystniej jest umieścić samicę w klatce samca. Wtedy samica będzie mniej agresywna. Najkorzystniejsza pora to wieczór, między 20 a 23 godz. Samiec rozpoznaje szybko po zapachu, czy samica jest w odpowiednim nastroju. Gdy poczuje gotowość samicy, zaczyna lizać ją po głowie i uszach i potrącać nosem. Gdy samica stanie z wygiętym grzbietem i podniesionym zadkiem samiec może się zabrać do dzieła. Kopulacja jest powtarzana kilkakrotnie. Po pewnym czasie samica ma dosyć i wtedy zaczyna być agresywna wobec samca wówczas koniecznie trzeba chomiki rozłączyć. Gdy kopulacja została uwieńczona sukcesem, zachowanie samicy wkrótce się zmienia. Zaczyna chomikować więcej niż zwykle i zbierać materiał na gniazdo.

W trakcie ciąży należy samicy:

zapewnić materiał do budowy gniazda

obchodzić się z nią szczególnie uważnie i łagodnie

nie dopuszczać do niej żadnych obcych osób

zapewnić spokój i ciszę

podawać pokarm bogaty w witaminy i białko

na 2 dni przed porodem zmienić wyściółkę a potem zostawić zwierzę w zupełnym spokoju tylko podawać pokarm.


Poród:


W czasie porodu należy nadal zostawić samicę w zupełnym spokoju i nie zaglądać do klatki. Jeżeli samica nie będzie miała spokoju może się zdarzyć, ze zje młode. Kanibalizm może mieć również inne przyczyny: za dużo porodów (max 6 na jedną samicę) Za krótka przerwa pomiędzy porodami (minimum 6 tygodni). Niedobór białka w czasie ciąży lub za młoda samica. Także nieżywe i bardzo słabe młode zostają zjedzone.
Czasami poród mimo objawów ciąży nie występuje albo ilość urodzonych młodych i objętość ciała samicy wskazują na to, że część młodych pozostała w macicy. Należy udać się jak najszybciej do weterynarza, żeby zrobił cesarskie cięcie. W przeciwnym wypadku płody zgniją w macicy i chomiczka umrze wskutek ogólnego zakażenia organizmu.

 Wychowanie młodych:

Codziennie wieczorem powinno się przeprowadzać kontrolę gniazda by ewentualnie usunąć nieżywe maleństwa, jeżeli zachodzi tego potrzeba. W żadnym wypadku nie robić tego w obecności samicy i nie ręką. Samicę wywabić smakołykiem, a usunięcie przeprowadzić jakimś przedmiotem pochodzącym z klatki np. kawałkiem czystego , wygotowanego i osuszonego, patyka, służącego chomikom do zabawy. Maleństwa są gołe i ślepe i całkowicie zdane na opiekę matki, która je karmi, myje i zanosi z powrotem do gniazda, jeżeli wypadną. Po 5 dniach młode zaczynają jeść pokarm inny niż mleko matki, i pokrywają się lekkim puszkiem. Po 10 dniach otwierają im się oczy. Po 14 dniach podejmują pierwsze wyprawy poza gniazdo. Po 21 dniach młode stają się całkowicie samodzielne. W tym okresie trzeba szczególnie dobrze zabezpieczyć klatkę przed ucieczką młodych chomików. Odległość między prętami klatki nie powinna wynosić więcej niż 0,5 cm, a wszelkie szpary miedzy drzwiczkami i w rogach klatki należy uszczelnić dodatkowo drutem Nie należy ich jednak za wcześnie oddzielać od matki bo mogą zachorować na chorobę mokrego ogona. Najwcześniej w wieku 6 tyg. można je oddać nowym opiekunom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz